Waltz

Súčasná verzia vznikla začiatkom 20. storočia z amerického Bostonu. Má približne 30 taktov za minútu, na rozdiel od klasického, viedenského valčíka, ktorý má 60 taktov za minútu. Držanie je vo všetkých štandardných tancoch klasická „loď“ – partner drží dlaňou pravej ruky partnerkinu ľavú lopatku. Partnerkina ľavá ruka voľne leží na partnerovom pravom pleci a prstami objíma deltový sval. Partnerova ľavá ruka drží partnerkinu ruku vo výške jej očí pri povolenom lakti. Základným pohybom vo waltzi je tzv. „uzavretá zmena“ (Closed change). Waltz je pomalý vznešený tanec, vyjadrujúci zmysel pre romantiku, krásu a jemnosť pohybu.

Valčík

Valčík vznikol na prelome 18. a 19. storočia a značne sa rozšíril v podnikoch viedenského predmestia. Pôvodne vyvolával pobúrenie, pretože muž po prvýkrát na verejnosti zobral ženu do náručia a vlastne ju objímal.  Čoskoro sa to všetkým zapáčilo a valčík sa stal súčasťou spoločenskej zábavy takmer všade. K jeho popularite prispeli aj nádherné skladby Straussovcov a iných skladateľov. Je neodmysliteľnou súčasťou každej tanečnej udalosti. Viedeňský valčík sa vyznačuje rýchlosťou a ľahkosťou. Niektorí taneční majstri ho považujú za najťažší štandardný tanec a preto sa v ňom dlho tancovala iba otáčka vpravo, otáčka vľavo a valčík na mieste. Dnes už pribudli i ďalšie náročné figúry, ale iba v súťažnej forme.

Tango

Tango má svoj pôvod v Argentíne, ale niekoľkokrát „preplávalo“ Atlantický oceán a preto v ňom vidno vplyvy európske i juhoamerické. Má takmer 400 rokov. Je veľmi temperamentné, striedajú sa v ňom kroky pomalé a rýchle. Je napínavé, až dramatické. U nás na Slovensku sa však tancuje iné tango – milongové. Je trochu jednoduchšie krokovo i rytmicky. Okrem horeuvedených táng je populárne aj tango argentino, ktoré má úplne iný charakter, kroky a variácie. Je veľmi intímne, zamerané na partnera, jeho reakciu, môže vyjadrovať príbeh…

Foxtrot

Foxtrot je základným tancom pre najrýchlejší štandardný tanec – quickstep a taktiež pre najpomalší – slowfoxtrot. V základnom kurze učíme iba foxtrot, pretože je najľahší, ľahko zvládnuteľný a zábavný.

Ča-ča-ča

Ča-ča vznikla na Kube v 50tych rokoch minulého storočia. Je to ich národný tanec. Základom tanca je postupová premena (tri „spojené“ kroky). Názov čača vznikol údajne podľa zvuku, ktorý vydávajú topánky tanečníkov pri tancovaní postupovej premeny. Čača má asi 25 základných figúr a nespočetné množstvo zostáv a variácií. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktov za minútu. Je veselá, hravá a zábavná.

Jive

Jive je rytmický latinskoamerický tanec, ktorý vznikol v 30. rokoch minulého storočia a je založený na tanečnom štýle „swing“. V r. 1936 sa začína rozširovať pod názvom „jitterburg“. Druhá svetová vojna ho však odsúva do zabudnutia, no po jej skončení sa jive vracia v ešte silnejšej podobe. V r. 1944 vydal V. Silvester prvý štandardizovaný opis jivu. Rytmus má 4/4 a tempo 40 – 46 taktov za minútu. Jive je náladový, radostný a temperamentný.

Polka

Polka je český obrodenecký tanec, ktorý vznikol v prvej polovici 19. storočia na českom vidieku. Existuje niekoľko legiend o jej vzniku, ale najpravdepodobnejšia je tá, ktorá hovorí, že Anna Chadimová raz v nedeľu popoludní zaspievala pesničku a zatancovala polku a všetci to začali po nej opakovať. O krátky čas ju tancovali všetci na dvoroch, priedomiach a krčmách a postupne sa dostala z dedín do miest. Polka mala taký úspech, že v roku 1836 ju predviedli v Prahe a stala sa hitom na plesoch šľachty. V roku 1840 po uvedení polky v parížskom divadle sa stala hitom aj tam.

Čardáš

Čardáš je slovenský ľudový tanec, ktorý vznikol v prvej polovici 19. storočia. Maďari síce tvrdia, že je to ich národný tanec, ale pravda je taká, že naša spoločná tisícročná história oba národy oprávňuje nazvať ho svojím. Základnými krokmi sú jednokročka, dvojkročka a kolečko vľavo a vpravo. Okrem nich tam môže byť nespočetné množstvo figúr, ktoré si tanečníci môžu aj vymýšľať, alebo ich od niekoho odpozorovať. Každý región má svoje typické figúry. 

Mazurka

Mazurka je poľský ľudový tanec, ktorý vznikol koncom 17. storočia a vyvinul sa z pôvodných mazurov. Mazurka má netypické držanie a partneri sa po 2 taktoch striedajú. Je to vlastne zoznamovací tanec a obyčajne ním začíname kurz, aj venček.

Blues

Blues pochádza z USA a je spojený s jazzom a černošským obyvateľstvom. Rytmus je veľmi pomalý a texty piesní často hovoria o nešťastnej láske, krutosti úradníkov, útlaku zo strany bielych, o ťažkých časoch. Dá sa tancovať na všetky pomalé skladby v 4/4 takte.  

Country

Country tance sa viažu na hudobný žáner country, ktorý pôvodne vznikol na juhu USA začiatkom 20. storočia a rýchlo sa šíril. Jeho korene siahajú do folku, blues, keltskej a gospelovej hudby. Country tancov je nespočetné množstvo a vyžadujú si „callera“, ktorý cez mikrofón „hlási“ čo majú tanečníci robiť. Sú humorne ladené a je pri nich dobrá zábava.    

  • Komenského 3477/1

  • 917 01 Trnava